• algılarız,
  • ihbar ederiz,
  • engelleriz,
  • gerekirse söndürürüz...
  • FM-200
1 2 3 4 5 6 7 8 9

RİSK UYARISI

KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞİ VİRÜSÜ TAŞIYAN KENELER

Havalar yurdun birçok yerinde ısınmaya başladı; tesislerde güneşi gören herkes yemek ve/veya sigara molasını fabrika yeşil alanlarında geçirmeyi dört gözle bekliyor. Birçok tesiste örnek gösterilebilecek güzellikte yeşil dinlenme alanları oluşturuldu. Tabii, bunlar şanslı tesisler, yeşil bitki örtüsü ile sadece dinlenme sıralarında karşılaşıyorlar. Öte yandan arazi yapıları, yaptıkları iş veya zaten kırsal arazi ile iç içe olmaları nedeniyle bitki örtüsünden kaçamayan tesislerimiz de var.

Yılın ilerleyen zamanında yangın riski içeren kuru ot risk uyarımızı tekrar yayınlayacağız; unutmayın elektrik panolarınız, gaz tanklarınız ve binalarınızın yakınları kuru ottan yalıtılmış olmalı. Kuru otlar için henüz vakit erken, bugünlerde henüz yeşil otlar ile karşı karşıyayız. Unutmayın; tesisinizde çalışan herkesin çalışma saatlerinde karşılaşacakları risklerden sizler sorumlusunuz. Bu basit sayılabilecek bir böcek ısırması olsa bile. Birçok böcek ısırığı minimum iş gücü kaybı ile atlatılabilir. Arı veya bazı böcek sokmalarında karşılaşılabilecek anaflaktik şok haricinde basit önlemler ile atlatılacak birçok böcek ısırığı vardır. Anaflaksi hakkında detay bilgi için aşağıdaki linke bakabilirsiniz.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Anafilaksi

basit böcek ısırmaları haricinde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı virüsünü taşıyan keneler de son yıllarda gündemde önemli bir yer tutuyor ve maalesef her yıl önemli sayıda vatandaşımızı kene ısırığı arkasından oluşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi nedeniyle kaybediyoruz.

İlk önlem kırsal arazinizde; yeşil alanlarınızda düzenli ve mevsimi takip eden kene/haşerat ilaçlaması olmalıdır. Unutmayın, ilaçlama belirli aralıklar ile yapılmazsa başarı şansı azalır. İlaçlama ardından ilk birkaç gün yeşil sahanızı dikkatli kullanmanızı da öneririz.

İkincil önlem kene ısırığında ilkyardım önlemlerinin ilkyardım görevlilerince öğrenilmesi ve tesiste kene çıkarma setleri bulundurulması olmalıdır. Birden fazla sete ihtiyacınız olabileceğine dikkat edin, eksilen setleri hemen tamamlamaya çalışın. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi ve kenelere ilk müdahale hakkında detaylı ilk bilgiyi aşağıdaki linklerdeki videolardan edinebilirsiniz.

Unutmayın, Pazar pikniğinde keneye yakalanan personelinizin durumu, sizin için üzücü bir durumdur, sizin sahanızda keneye yakalanan personelinizin durumu ise sonu ölüme gidebilecek bir ‘iş kazasıdır’.

Kazasız, yangınsız ve sadece önlemlerin konu olduğu günler dileklerimizle…

Detaylı sorularınız için;
info@atilan.com.tr adresine mail atabilirsiniz veya 0312 4725355 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.


Sitenin Tüm Hakları Atılan Mühendislik'e Aittir.

Adres: Cevizlidere cad. 14. sok. 15/10 Balgat/ANKARA
Tel: 0 312 472 58 85 Faks: 0 312 472 53 21
E-mail: info@atilan.com.tr web: www.atilan.com.tr